Google Adwords, Adsense ve Admob Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Adwords, Adsense ve Admob Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Adwords, Adsense ve Admob Nedir? Ne İşe Yarar?

İnternet deyince aklımıza internet kadar gelen bir kelime varsa o da her halde google’dır. Bugünkü yazımda İnternet dünyasının tartışmasız lideri olan Google’ın farklı amaçlar için hizmete sunduğu Google Adwords, Google Adsense ve Google Admob nedir, ne işe yararlar, birbirleri ile çok karıştırılan bu platformları açıklamaya çalışacağım.

 

Sizde Google Adwords nedir, Google Adsense nedir ve Google Admob nedir merak ediyorsanız buyrun başlayalım. 

 

 

google adwords nedir, google adsense nedir, google admob nedir, google adsense ve admob’tan para kazanma yolları

 

Google Adwords Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Google Adwords Google’ın ürününüzün yada hizmetinizin reklamını yapmanızı sağlayan platformu. Mesela bir web siteniz, e-ticaret siteniz yada mobil uygulamanız vb. var ve sizi bunu müşterilerinize/ kullanıcılara ulaştırmak, tanıtmak istiyorsanız bunun için belki de en doğru araç Google adwords olacaktır. Evet dünyada facebook, double click vb. birçok reklam platformu vardır fakat bu platformların en büyüğü ve hedef kitleye ulaşmanın kuşkusuz en hızlı ve kolay yolu Google Adwords’dur.

 

Google Adwords TBÖ-tıklama başına ödeme (PPC-pay per click) veren bir reklam platformudur. Facebook gibi diğer tıklama başına platformlarından farklı olarak, AdWords aslında reklam verenlere hedef kitlelerine ulaşmanın iki temel yolunu sunar: 

 

1) Google Arama Ağı

 

2) Google Görüntülü Reklam Ağı aracılığıyla.

 

Bu yöntemler işlevsel olarak çok farklı olsa da , her ikisi de reklam verenlerin reklamlarının doğru kitlelere gösterilmesini teklif ettiği bir TBÖ teklif sistemi kullanır.

 

Google Arama Ağı, reklamlarınızı seçtiğiniz anahtar kelimeleri etkin bir şekilde arayan kullanıcılara göstermenize olanak tanır. Mesela Atalay Köroğlu olarak bizi ele alalım. Zaten reklamsız organik aramalarda ilk sıralarda geldiğimiz için reklam vermeye ihtiyaç duymuyoruz ancak eğer Google’a reklam verseydik ‘’web tasarım firması, profesyonel SEO hizmetleri yada ankara profesyonel web tasarım firması’’ diye yapılan tüm aramalarda görünmek için Google adwords’u kullanabilirdik.

 

Google Görüntülü Reklam Ağı ise biraz farklı çalışır. Bir ürünü veya hizmeti çevrimiçi olarak etkin bir şekilde arayan kullanıcılara reklam göstermek yerine, gezilen web sitelerine "görüntülü reklamlar" veya "banner reklamlar" şeklinde yerleştirilir .

 

Satmak zorunda olduğunuz şeyleri aktif olarak aramadıkları için, kullanıcıların genellikle banner reklamları tıklamaları daha az olasıdır. Bazen da insanlar bir şeyi isteyip istemediklerini bilmeden amaçsızca dolaşırlar ve karşılarına sizin reklamınız çıkabilir ve o andan sonra aslında sizin ürün yada hizmetinize ihtiyaçları olduğunu anlarlar. Bu nedenle, görüntülü reklamlar, şirketinizi asla bulamayacak potansiyel müşterilerin göz önüne gelmenize yardımcı olabilir.

 

Görüntülü reklamlar, sitenizi daha önce ziyaret etmiş kullanıcıların yeniden ziyaret etmelerini sağlamak için onlara kendinizi hatırlatmanız konusunda da işe yarar. Buna yeniden hedefleme denir.

 

Google Adsense Nedir? Google Adsense Ne İşe Yarar?

 

Web sitesi sahipleri ve yayıncılarının kendi siteleri üzerinde Google reklamlarını göstererek para kazanmalarıdır. Para Google’dan, daha doğrusu Google vasıtasıyla Google’a reklam verenlerden kazanılmaktadır. Yani kişi Google adwords’te kendi ürün yada web sitenizin reklamını yapması için google’a giderken, Adsense’te Google’a başkalarının reklamlarını benim web sitem üzerinden yapabilirsin demektedir. Peki web sitenizden gelir elde edebilmek için ne yapmanız gerekiyor? 

 

Kimler Google Adsense Kullanabilir?

 

En az 18 yaşında olan ve programın standartlarına uygun bir web sitesine sahip olan herkes AdSense hesabı açarak sitesi ile başvurabilir ve para kazanmak için kayıt olabilir. 

Sitenizin herhangi bir şekilde şiddet içermeyen, nefret dili kullanmayan veya yetişkinlere yönelik olmayan orijinal içeriği olmalıdır. Ayrıca Google reklam verme kurallarına göre sitenizin çektiği trafik, tıklanma sayısı, içeriğinizin özgünlüğü gibi kriterlere bakarak sitenize reklam almanızı sağlıyor. 

 

Google AdSense'te Para Kazanma Yolları Nelerdir?

 

Peki, Google Adsense’te nasıl para kazanılır? AdSense reklamlarını sitenize yerleştirerek para kazanmanın iki yolu vardır:

 

• Tıklamalar: Reklamı fiziksel olarak tıklayan ve reklam verenin web sitesine bağlanan kullanıcılar için ödeme alırsınız.

 

• Gösterimler: Reklamın sayfanızda ne kadar yer aldığı yada görüntülenme sayısına göre ödeme alırsınız.

 

Siz yayıncı olarak, AdSense gösterge tablonuza giriş yapabilir ve yerleştirmek istediğiniz reklamın boyutunu ve türünü dikkate alan bir kod oluşturabilirsiniz. AdSense teknolojisi, ziyaretçilerinizin ilgi alanlarını hedefleyen reklamların gösterilmesi açısından akıllıcadır. Kodu, sitenizde görünmesini istediğiniz yere yerleştirirsiniz. Google, gerisini halleder. Kitleniz, beğenilerine odaklanmış reklamlar gördüğünden, reklamlarınızı tıklama olasılıkları yüksektir ve bu da size para kazandırır.

 

Tıkladıklarındaki kadar olmasa da, hedef kitleniz tıklanmadığında bile, gösterimlerle para kazanırsınız.

 

Adsense kodunuzun olduğu ne kadar çok sayfa gösterilirse o kadar çok para kazanırsınız. Bu nedenle, AdSense'in size para kazandırması için, belirli bir hedef kitleye, üst düzey içeriğe ve mükemmel Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) tekniklerine sahip olmalısınız. 


 

 

Google adsense, google adwords ve google admob nedir, nasıl para kazanılır

 

Google AdMob Nedir? Google Admob Ne İşe Yarar?

 

AdMob, mobil uygulama geliştiricilerinin gelir elde etmesini sağlayan bir reklam hizmetidir, bu platformda mobil uygulamanıza reklam almanızı ve bu şekilde para kazanmanızı sağlar. Google'ın web siteleri için sunduğu reklam servisleri olan AdSense ve AdWords’tan farklıdır.

 

Uygulama geliştiricileri, AdMob'u kullanarak uygulama içi reklamlarla uygulamalarını tanıtabilir ve uygulama içi reklamcılığı etkinleştirerek uygulamalarından para kazanabilir. Ayrıca, Google Analytics’te akıllı analizler sağlar.

 

Admob ilk olarak 2006 yılında Omar Hamoui tarafından kurulmuş olan ve 27 Mart 2010 tarihinde Google tarafından satın alınan bir mobil reklamcılık şirketidir. Google AdMob, uygulamaların indirilme rakamlarına göre değil reklamlara tıklanma oranlarına göre ücretlendirme yapar.

 

Kullanıcıların ilgi duydukları kategorilere göre reklam göstermesi sayesinde, uygulamanızın popülerliğine göre yüksek kazanç elde edebilirsiniz. 

 

AdMob, uygulama geliştiricilerin 40'tan fazla üçüncü taraf ağına yönelik reklam isteklerini yönetmelerine olanak veren bir uyumlulaştırma platformu olarak çalışmaktadır. Bu sayede uygulama geliştiricilerinin para kazanmasını en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olur.

 

AdMob'dan Para Kazanma Şartları?

 

Uygulamaların asgari trafiği gibi ya da belirli bir dil şartı gibi kısıtlamalar yoktur ancak Pornografi, şiddet, ırkçılık, aşırı küfür, hackleme, yasadışı uyuşturucu maddeler, uyuşturucu ilaçları, bira satışı veya sert alkol gibi kısıtlamalar vardır. Ayrıca tütün veya tütünle ilgili ürünlerin satışı, reçeteyle satılan ilaçların satışı, silah veya mühimmat satışı, taklit rün satışı, kurs veya öğrenci denemelerinin satışı veya dağıtımı, arama yapma, web sitelerini gezme veya e-postaları okuma gibi diğer yasa dışı içeriklere izin vermez. 

 

AdMob’a Nasıl Başvurulur?

 

Mevcut AdSense hesabı olan uygulama geliştiriciler, bu hesabı mobil uygulamalar için AdMob ile senkronize edip, hemen kullanmaya başlayabilirler. Google Admob’ta hesap açmak için öncelikle Adwords ve Adsense hesabı açılması mecburi tutulmaktadır.

 

İsterseniz Google Analytics hizmetini de AdMob ile beraber kullanabilirsiniz. Bu sayede uygulamanızı kullanan hedef kitlenizle alakalı detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

Böylece eksiklerinizin nerede olduğunu yada hangi yeni hedeflere yönelmeniz gerektiğini anlayarak daha fazla kullanıcıya ulaşmak için yapmanız gerekenleri çıkartabilirsiniz.