8 Kolay Adımda Siluetleri Nasıl Fotoğraf Çekebilirim

8 Kolay Adımda Siluetleri Nasıl Fotoğraf Çekebilirim

8 Kolay Adımda Siluetleri Nasıl Fotoğraf Çekebilirim

Bu yazıda, size çarpıcı siluet fotoğrafçılığı yapmak için adım adım bir süreç göstereceğim.

Ben de gidiyorum, hisse ipuçları ve püf noktaları çalışma gerçekten, gerçekten iyi silüet çekim; bu şekilde temin edebilirsiniz harika sonuçlar mümkün olduğunca çabuk. 

Şaşırtıcı siluetlerin sırlarını keşfetmeye hazırsanız, hemen içeri girelim!

siluet fotoğraf HeykeliSiluet fotoğrafçılığı: temel bilgiler

Siluetler, drama, gizem, duygu ve ruh halini iletmenin harika bir yoludur. Genellikle sadelikleri ve aktardıkları hikaye sayesinde öne çıkıyorlar. 

Siluetleri seviyorum çünkü sahnenin net bir resmini vermiyorlar. Bunun yerine, görüntünün bir kısmını izleyicinin hayal gücüne bırakırlar.

bir plajda siluetleriŞimdi, siluet fotoğrafçılığı yapmak için temel strateji:

Nesnenizi (karartmak istediğiniz şekil) bir ışık kaynağının önüne yerleştirin.

Ardından, kameranızı pozlamayı resminizin en parlak kısmına (yani arka plana) göre ayarlamaya zorlayın.

Bunu yaparken, konunuz az pozlanmış olacaktır. Çok karanlık ve hatta bazen siyah olmalı.

Siluet fotoğrafçılığı ve belirli bir pozlamanın nasıl elde edileceği ile ilgili çok teknik tartışmalar var. Ama önemli olan şeylere odaklanın Teknik Ayrıntıları göz ardı etmek istiyorum:

Size harika bir sonuç alıyorum! 

Bu yüzden daha fazla uzatmadan, çarpıcı siluetler için adım adım sürece bir göz atalım:

Silüetler nasıl Fotoğraflanır

Siluetleri çekmeye başlamadan önce, pozlamayı ayarlamanıza izin veren bir kameranız olduğundan emin olun. Başka bir deyişle, fotoğrafı istediğiniz gibi aydınlatabilir ve koyulaştırabilirsiniz.

(Tüm modern SLR kameralar ve aynasız kameralar, çoğu akıllı telefon gibi bu işlevselliğe sahiptir.)

1. Adım: güçlü bir konu seçin

Hemen hemen her nesne bir siluet haline getirilebilir. Ancak, bazı nesneler diğerlerinden daha iyidir. 

İzleyicinin dikkatini çekmek için iki boyutlu formunda yeterince ilginç olacak güçlü ve tanınabilir bir şekle sahip bir şey seçin. 

Siluetler, kendilerini çekici hale getirmek için nesnelerin renklerini, dokularını ve tonlarını çizemez, bu nedenle şeklin farklı olması gerekir.

bir bisikletçinin siluetiAdım 2: flaşınızı kapatın

Kameranız otomatik modda ise, muhtemelen flaş kullanacaktır-ve bu silueti mahvedecektir. 

Temel olarak, siluet fotoğrafçılığı, konunuzun önünde mümkün olduğunca az ışık gerektirir.

Bu yüzden flaşınızın kapalı olduğundan emin olun!

siluet fotoğraf adam bir kaya üzerinde duranAdım 3: ışığınızı doğru şekilde alın

Konuyu aydınlatmak söz konusu olduğunda, normal fotoğrafçılık hakkında öğrendiklerinizin çoğunu atmanız ve biraz geriye doğru düşünmeniz gerekir. 

Hedefinizin önünü aydınlatmak yerine, arka plandan çekiminizin ön planından daha fazla ışık parladığından emin olmanız gerekir. Ya da başka bir deyişle, ön taraf yerine konunun arkasını aydınlatmak istersiniz.

Mükemmel kurulum, öğenizi gün batımının veya güneşin doğuşunun önüne yerleştirmektir-ancak herhangi bir parlak ışık kendi işini yapacaktır.

bir şehrin önünde siluetStep 4: Frame your image

Çekiminizi çerçeveleyin, böylece nesnenizle düz ama parlak bir arka plan önünde çekim yaparsınız. 

En iyi arka planlar genellikle batan bir güneşe sahip parlak, bulutsuz bir gökyüzüdür. 

En parlak ışık kaynağını nesnenizin arkasına yerleştirmek istersiniz (böylece gizli veya arka planda bir yerde).

kayadan kayaya yürüyen silhouetted kişiAdım 5: siluetli şekilleri farklı ve düzenli hale getirin

Sahnede siluetlemeye çalıştığınız birden fazla şekil veya nesne varsa, bunları ayrı tutmaya çalışın. 

Bu nedenle, bir ağaçtan artı bir insandan bir siluet yapıyorsanız, onu ağacın önüne koymayın ve onu ağaca yaslamayın, çünkü bu iki şekli bir araya getirecek ve karışıklığa neden olacaktır.

silhouetted tekne kapalı bir plajAyrıca, çerçeveleme yaparken, muhtemelen siluetli insanları doğrudan bakmak yerine profil olarak fotoğraflamak isteyeceksiniz. Bu şekilde, özelliklerinin daha fazlası (burun, ağız ve gözler) özetlenir ve kişi daha tanınabilir hale gelir.

Adım 6: otomatik modda başlatmak için çekinmeyin

Çoğu modern dijital fotoğraf makinesi bir fotoğrafı açığa çıkarmakta oldukça iyidir, bu yüzden her şey güzel ve parlaktır. 

Sorun şu ki, çoğu kamera biraz fazla akıllı; bir siluet elde etmek için az poz vermek yerine ana Nesnenizi aydınlatacaklar.

Bu yüzden ne yapıyorsun?

Kameranı kandırıyorsun. 

Gördüğünüz gibi, otomatik mod genellikle deklanşöre yarım bastığınızda pozlama seviyelerini belirler (aynı zamanda kamera odaklanır). 

Bu yüzden kameranızı sahnenizin en parlak kısmına yönlendirin, ardından deklanşöre yarım basın (ve gitmesine izin vermeyin!). Nasıl istersen o zaman tekrar kamera taşımak ve atış çerçeve.

Son olarak, yolun geri kalanında deklanşöre basın. 

Çoğu dijital fotoğraf makinesinde, bu siluetli bir nesneye neden olur; kameranızı sahnenin en parlak kısmına maruz bırakmaya zorlayarak, ana konuyu karanlık bir siluet olarak oluşturmasına neden olursunuz. 

Bazı kameraların da yukarıdaki tekniğe yardımcı olan bir nokta ölçüm moduna sahip olduğunu unutmayın. Nokta ölçümü, pozlama ölçüm cihazını çerçevenizin orta kısmına yerleştirir-böylece kameranıza pozlamayı ayarlamak için kullanmak istediğiniz parlak arka planın tam bölümünü doğru bir şekilde söyleyebilirsiniz.

sahilde bir adamın siluetiAdım 7: Manuel mod

Otomatik Mod tekniği işe yaramazsa ve kameranızda manuel pozlamaya izin veren kontroller varsa, ayarları manuel olarak ayarlamak isteyebilirsiniz. 

Manuel modu kullanmanın basit bir yolu aslında otomatik olarak başlatmaktır. Kameranızı gökyüzünün en parlak kısmına yönlendirin, kameranızın önerdiği enstantane hızına ve diyaframa bakın, ardından Manuel moda geçin ve bu ayarları çevirin.

Next, take a test shot and review it on your camera’s screen.

If your subject is too light (i.e., you need to make it darker),increase the shutter speed and see what happens. And if your subject is too dark, decrease the shutter speed to brighten up the shot.

Eventually, you’ll end up with a well-exposed silhouette!

(You can also use a bracketing technique to get a variety of shots at slightly different exposures.)

silhouette photography of a person holding a childStep 8: Keep your subject sharp

In most cases, you’ll want your subject to be crisp and in focus.

Unfortunately, this can make the metering process – described in Step 6 – somewhat tricky. You see, pushing your shutter halfway down to get the metering right also means that you’ll focus on a spot in the background rather than your subject.

If you’ve used Manual mode, you can always focus on the background, acquire your exposure settings, dial them in, then refocus on your subject. 

Ancak Otomatik Mod stratejisini tercih ederseniz, iki seçeneğiniz vardır. 

İlk olarak , kameranızda manuel odaklamavarsa, çekim konusuna önceden odaklanmayı deneyebilirsiniz. Ardından, arka planı ölçün (ve deklanşöre yarım basın). Kompozisyonunuzu çerçeveleyin, ardından deklanşörü tetikleyin.

bir çatı siluet fotoğrafİkincisi, alan derinliğinizi en üst düzeye çıkarmak için diyaframı ayarlamayı deneyebilirsiniz (yani, odaktaki görüntünüzün miktarı). 

Bunun için, alan derinliğini artırmak için küçük bir diyafram (yani, f/11 veya f/16 gibi büyük bir f numarası) ayarlamanız gerekir. F numarası yeterince büyükse ve nesneniz kameraya çok yakın değilse, kameranız nesnenizin arkasındaki alana odaklanmış olsa bile, hem keskin bir nesne hem de keskin bir arka plan elde edersiniz.

Bonus ipucu: kısmi siluet fotoğrafçılığını deneyin

Güzel, net, karanlık bir nesneye sahip tam bir siluet güçlü olsa da, aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi, nesnenizin bazı detaylarının kaldığı kısmi bir silueti de düşünün:

bir plajda insanların siluetiBazen, bir ışık dokunuşu konuyu biraz daha üç boyutlu ve gerçek yapar. 

Ve tam bir siluet mi yoksa kısmi bir siluet mi oluşturacağınızdan emin değilseniz, sorun değil; sadece çekimlerinizi parantez içine alın! Parantezlemenin güzelliği budur: aralarından seçim yapabileceğiniz hem toplam hem de kısmi siluetlerle sizi terk edecektir.

Siluet fotoğrafçılığı: sonuç

İşte gördüğünüz gibi :

Sekiz basit adımda bir siluet nasıl fotoğraflanır. 

Bu yüzden ışık doğru olduğunda dışarı çıkın-ve kendi siluet fotoğrafınızı yapmaya başlayın!